Generator nazw marek

Zobacz, jak działa generator nazw marek i zyskaj tysiące pomysłów na nazwanie swojej nowej marki tak, by przyciągała wzrok!

1. Podaj słowa kluczowe dla swojej marki

Wpisz słowa kojarzące się z Twoją marką i produktami.

2. Sprawdź pomysły na nazwę marki

Wybierz najlepszą nazwę marki spośród setek propozycji. Włącz filtrowanie wyników, by zawęzić wybór do najtrafniejszych pomysłów.

3. Zdecyduj się na nazwę marki

Wybierz nazwę, która idealnie pasuje do Twojej marki i sprawdź, czy nie jest już przez kogoś zajęta.

Jak nazwać swoją markę, żeby przyciągała widzów?

Nic prostszego – w teorii! Teoretycznie, wybór ciekawej nazwy marki nie jest niczym skomplikowanym. Wystarczy kierować się kilkoma najpopularniejszymi wskazówkami oraz wziąć pod uwagę branżę, w której operujemy, a także określić typ naszych odbiorców. Zapewne większość z tych elementów mamy już dograne, tylko – co dalej?

Spójrzmy poniżej na kilka kluczowych wskazówek, z którymi powinniśmy się zapoznać zanim rozpoczniemy naszą burzę mózgów.

Po pierwsze – nazwa powinna wpadać w ucho

Co mamy na myśli, określając pewną nazwę jako „chwytliwą”? Między innymi to, że łatwo się ją wymawia, odbiorcy nie mają problemu z zapamiętaniem jej, jest stosunkowo krótka, a także idealnie oddaje to, co stoi za naszą marką. Jako właściciele marki zapewne mamy już pewne wyobrażenie o tym, jak chwytliwa nazwa marki powinna brzmieć.

Najlepszym sposobem jest podejście od strony klienta. Jeżeli sami nie jesteśmy wystarczająco obiektywni, żeby postawić się w takiej sytuacji, dobrym pomysłem jest zapytanie naszych znajomych lub współpracowników. Możemy nawet spróbować anonimowej ankiety, gdzie podajemy wybrane fajne nazwy marki i pozwalamy uczestnikom określić, która jest według nich najlepszym wyborem.

Po drugie – dobrze zbadajmy rynek naszej konkurencji

Nie chodzi tutaj nawet o to, aby podbierać pomysły na fajną nazwę marki od konkurencyjnych firm, tylko ogólne ukierunkowanie. Dobrą sugestią jest stworzenie listy ze wszystkimi markami, które dobrze radzą sobie na rynku i przyciągają klientów. Wypiszmy wtedy, co uważamy za słuszne działanie, a co moglibyśmy zrobić lepiej. Przyjrzyjmy się, w jaki sposób dana firma wyróżnia się na rynku i jak zachęca swoich klientów do zakupu.

Oczywiście, dobra nazwa na markę firmy potrafi znacząco ułatwić sprawę na początku, tj. przyciągnąć klientów do naszego sklepu. Jeżeli jednak pozostałe aspekty nie są wystarczające dobre, to stracimy klientów na rzecz konkurencji – nieważne, jak dobra jest nasza nazwa.

Po trzecie – dobra nazwa marki jest krótka

Jednym z najczęstszych błędów, popełnianym przez przedsiębiorców już na samym początku swojej przygody, jest to, że nazwa marki często bywa zwyczajnie za długa. Jak zostało to wspomniane na początku tego rozdziału – powinniśmy postarać się wymyślić możliwie jak najkrótszą nazwę, aniżeli stawiać na bardziej szykowne, ale niestety również dłuższe rozwiązania.

Dla większości branż najlepszą sugestią jest, aby nie przekraczać dwóch słów w swojej nazwie. Oczywiście, możemy też pokusić się o nazwy trzyczłonowe, ale jednocześnie musimy pamiętać o tym, aby nasza nazwa wciąż była łatwa do zapamiętania przez klientów. Jest to warunek konieczny, a jak widzimy w praktyce – czym dłuższa nazwa, tym naszym klientom trudniej jest ją zapamiętać.

Warto tutaj także podkreślić to, że czasami dłuższa nazwa faktycznie może być lepszym wyborem niż krótsza. Jest to dość rzadkie zjawisko, ale może zdarzyć się, jeśli krótka nazwa naszej marki jest trudna w zapisie – nie chodzi tylko i wyłącznie o samą łatwość w kwestii wymowy. Ponieważ sam fakt, że dana nazwa jest łatwa w wymowie nie oznacza, że będzie ona również łatwa w zapisie. Wyobraźmy sobie scenariusz, gdzie jeden znajomy poleca drugiemu naszą markę, ale jest ona trudna do wklepania w Google i nasz potencjalny klient nie może jej znaleźć, w zasadzie zamykając temat – ponieważ np. osoba, która mu poleciła tą firmę, była tylko przypadkową osobą, którą zapoznano na imprezie firmowej. Jako przedsiębiorcy musimy mieć na uwadze wszystkie czynniki – nawet te mniej prawdopodobne, ale jednak niosące za sobą duży wpływ na naszą sprzedaż.

Generator nazw marek w praktyce

Umiejętne wykorzystanie takiego narzędzia jak generator nazw marek potrafi kompletnie odmienić losy naszego przyszłego biznesu. Nawet jeśli mamy już wybraną jakąś nazwę i jesteśmy jej całkiem pewni – czemuby nie wrzucić kilku wybranych słów kluczowych w generator i sprawdzić, czy może nie nasunie nam się jakiś lepszy pomysł. W przypadku wybierania świetnej nazwy marki, ciężko powiedzieć, czy jedna nazwa jest lepsza od tej drugiej, ponieważ wiele jest w tym subiektywności. A jako początkujący przedsiębiorcy, musimy wziąć pod uwagę, że taka subiektywność również będzie znacząco wpływać na naszą decyzję. Nie jest to jednak błąd, ponieważ musimy pamiętać, że ta nazwa ma się podobać przede wszystkim nam samym.

Określmy najlepiej oddające naszą branżę słowa kluczowe

Generator nazw marek to naprawdę fantastyczne narzędzie – bardzo łatwe w obsłudze, funkcjonalne, zupełnie darmowe oraz co najważniejsze – naprawdę trafne! Jak jednak w przypadku wszystkich innych narzędzi, musimy je również umieć odpowiednio wykorzystać. Pierwszą i najważniejszą rzeczą będzie dobór odpowiednich słów kluczowych. Załóżmy, że nasze słowa kluczowe to „crossfit” / „train” / „power”. Oczywiście, zakładając też, że chcemy, aby kombinacje tych słów występowały w naszej nazwie oraz operujemy w branży fitness bądź sportowej. Jakich fajnych nazw marek możemy się spodziewać?

  • Omega Crossfit
  • Spartan Train
  • Sharp Samurai
  • Alpha Training

Oczywiście, te cztery wyżej wymieniony nazwy to jedynie przykłady. Najlepszą zaletą tego narzędzia, o której jeszcze tutaj nie wspomniano, to ilość generowanych przykładów. Przy tak dużej ilości pomysłów, jakie podrzuca nam generator nazw marek, możemy przeprowadzić naprawdę kompleksowy proces burzy mózgów. Wiele z tych nazw można ze sobą połączyć na różne sposoby, np. z „Trust Train”, możemy zrobić „Trust in Training”. Możemy też między innymi z frazy „Sharp Power” zrobić „The Sharpest Crossfit”, która zdaje się być świetną – i co zostało potwierdzone szybkim Googlowaniem – także bardzo oryginalną nazwą na swoją własną siłownię bądź zajęcia Crossfit.

Pomysłów jest naprawdę wiele i to waśnie ta pierwsza faza, gdzie zbieramy „w kupę” wszystkie swoje pomysły, jest tą najważniejszą fazą. Naprawdę warto jest poświęcić na nią wiele czasu, zanim podejmiemy ostateczną decyzję. Czasami dobrze jest sobie zrobić też kilka dni przerwy od myślenia, skonsultować się z kimś, kto nie będzie bał się nas skrytykować, czy przedyskutować kwestię nazewnictwa ze swoimi współpracownikami lub partnerami z innych spółek. 

Mamy trafne sugestie? Rozpocznijmy burzę mózgów!

Gdy nasz generator nazw marek podsunie nam już wystarczająco wiele pomysłów, zobaczymy mniej więcej, w jaki sposób działa ten program, a także rozważymy zastosowanie tych fraz – będziemy gotowi wybrać naszą ulubioną nazwę marki. Jak jest najlepiej do tego podejść? Każdy ma swój własny proces oraz preferencje, ale zdecydowanie dobrym pomysłem jest wypisanie sobie wszystkich fajnych nazw marek, a następnie skonsultowanie się ze znajomymi czy współpracownikami.

Warto jest tutaj zwrócić uwagę na to, aby raczej nie były to osoby, które są z nami „zbyt blisko”. Dlaczego? Ponieważ ich opinia może nie być do końca obiektywna. Jeżeli coś nam się będzie bardzo podobać, ale naszemu przyjacielowi niekoniecznie – czy jesteśmy pewni, że nam o tym powie? Właśnie. Najlepiej jest tutaj szukać opinii od kogoś, kto nie ma „interesu” w naszych operacjach oraz osób, które nie przytakną na każde nasze zdanie.

Świetna nazwa marki pod kątem technicznym

W końcu udało nam się wpaść na nazwę naszej firmy, którą chcielibyśmy wykorzystać? Super! Większość przygody mamy już w takim razie za sobą. Pozostają jednak pewne aspekty prawne, które również musimy rozważyć zanim przejdziemy do oficjalnego zarejestrowania naszej firmy.

Przede wszystkim musimy sprawdzić, czy ktoś już nie prowadzi przedsiębiorstwa pod taką nazwą. Najprostszym sposobem na zweryfikowanie tego jest udanie się bezpośrednio do bazy Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Jak widzimy, mamy tutaj naprawdę rozbudowane narzędzie do wyszukiwania przedsiębiorstw oraz ich właścicieli po różnych parametrach. Aczkolwiek musimy jednak pamiętać, że nie w każdym przypadku wymagany jest wpis do CEIDG. Wpis do CEIDG obowiązuje jednoosobowe działalności oraz spółki cywilne. W przypadku innego rodzaju przedsiębiorstwa, wymagana jest rejestracja w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Jakie działalności gospodarcze wymagają wpisu do KRS?

  • Spółka jawna
  • Spółka partnerska
  • Spółka komandytowa
  • Spółka komandytowa-akcyjna
  • Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
  • Spółka akcyjna

Poza tymi dwoma głównymi bazami, istnieje również możliwość znalezienia informacji na temat przedsiębiorstw w Rejestrze Gospodarki Narodowej – REGON. Ta baza danych nie jest przydatna dla osób szukających informacji wyłącznie na temat tego, czy wybrana przez nich ulubiona nazwa marki jest dostępna. Jest to raczej uzupełnienie, które pozwoli nam na znalezienie wybranego podmiotu po jego numerze NIP, KRS, czy po adresie.

Pamiętajmy tez, że pod względem czysto techniczno-prawnym, zmiana nazwy naszej firmy nie stanowi większego problemu. Największym ograniczeniem przy zmianie ustanowionej już nazwy marki jest potencjalna utrata klientów oraz pozycji na rynku.

Przykładowa 20 najlepszych nazw na markę firmy.

Marka, firma – a gdyby tak mieć jedną firmę, a pod nią podpięte kilka marek z różnych dziedzin? Na przykład marka linii odzieży, marka z suplementami, czy marka z własnym napojem aloesowym – brzmi jak marzenie każdego przedsiębiorcy, prawda? I oczywiście, pod kątem stricte technicznym, jest to jak najbardziej wykonalne. Jedna firma może posiadać wiele marek!

Często zdarza się, szczególnie w przypadku branży odzieżowej, ze jedna firma – w zasadzie nawet marka – posiada dwie odrębne marki; dwie linie odzieży, gdzie jedna ukierunkowana jest na klientów o wyższym statusie socjoekonomicznym i tym samym zarobkach, a druga celuje w klasę średnią i niższą. Jeżeli oferowany przez nas produkt wpasowuje się w tego typu model biznesowy, to jak najbardziej możemy sprawdzić takie podejście – pozwala to na dotarcie do szerszego grona odbiorców oraz zwiększenia zysków firmy, ale żeby być w stanie zaimplementować tą strategię, musimy już mieć zbudowaną pewną pozycję na rynku.

Poniżej przedstawimy przykładowe dwadzieścia naprawdę dobrych nazw, które pozwolą nam zrozumieć, że najlepszość nazwy to kwestia bardzo subiektywna. Nie ma jednego sprawdzonego sposobu na podbicie rynku oraz przyciągnięcie widzów. Nazwa firmy jest niezwykle istotnym elementem, ale wciąż tylko jednym i bardzo konfigurowalnym.

Najlepsze jednosłowne nazwy marek – czołowa dziesiątka

Spójrzmy poniżej na pięć najfajniejszych nazw marek z niszy odzieżowej, które przygotował dla nas generator nazw marek na podstawie następujących słów kluczowych: sensual, edgy, fashion. Dwa pierwsze słowa zdecydowanie narzucają oryginalność, podczas gdy te ostatnie jest bardzo generyczne. Ciekawi, jakie pomysły podsunie nam generator?

  1. Edgyholic – chociaż angielskie słowo ‘edgy’ w kontekście mody wciąż jest określeniem dość ‘slangowym’, staje się coraz powszechniej stosowane oraz rozumiane przez odbiorców. W skrócie można powiedzieć, że te słowo jest obecnie w modzie, nie zostało jeszcze szczególnie podłapane przez konkurencję, dlatego jest to zdecydowanie bardzo dobry wybór dla nowych firm na rynku. Niekoniecznie musimy stosować te określenie w nazwie firmy – jak najbardziej znajdzie zastosowanie również w tekstach reklamowych.
  2. Sensuado – nazwa może nie jest szczególnie powiązana z branżą odzieżową, ale nie musi być, jeśli brzmi dobrze, jest łatwa do zapamiętania przez odbiorców i co najważniejsze – podoba się również nam.
  3. Fashorama – prawie jak Castorama. Dla wielu osób będzie to brzmiało trochę jak kopiowanie od jednej z najbardziej rozpoznawalnych na rynku firm w branży budowlanej oraz remontowej, ale czy na pewno tak jest? Prawda jest taka, że niezależnie jaką nazwę wybieramy, w mniejszym lub większym stopniu kopiujemy od nich marek. Dlaczego? Ponieważ w 2022 roku jest ich tak dużo, że nieważne co wybierzemy, po wpisaniu naszej frazy w Google, zobaczymy, że w skali światowej jest już kilka bardzo podobnych nazw.
  4. Fashque – kolejna naprawdę fajnie brzmiąca i wpadająca w ucho nazwa marki. Zdecydowanie warta rozważenia dla marek modowych oferujących produkty z różnych kategorii.
  5. Fashjet – logo w postaci odrzutowca połączone z jakimś ciekawym elementem nawiązującym do świata modowego? Brzmi jak firma, której nie trzeba nadto reklamować!

Jakich przykładów możemy spodziewać się z innej branży, np. własnej linii napojów energetycznych? Spójrzmy poniżej, co wygenerował dla nas generator nazw marek przy podaniu takich słów kluczowych jak: energy, power, stamina.

  1. Powerjet – jest to przede wszystkim bardzo silna nazwa. Krótka oraz trafiająca w punkt. Niestety jednak w żaden sposób oryginalna. Ponadto, taka francusko-rosyjska firma już istnieje od 2004 roku, ale przy delikatnej modyfikacji, na przykład – ‘Power Your Jet’ – mamy już świetną, łatwą do zapamiętania nazwę, którą możemy umiejętnie wpleść w naszą kampanię marketingową na wiele sposobów. Oferujemy napoje energetyczne? Czemu nie iść w podobnym kierunku co Red Bull? Na zasadzie sloganu – „Power your jet and.. fly!” – czy tak naprawdę jakiekolwiek innej dowolnej kombinacji.
  2. Energyocity – to będzie raczej jedno z tych bardzo subiektywnych stwierdzeń, ale moim zdaniem jest to idealna nazwa na linie napojów energetycznych. Ma w sobie to coś, co pasuje, prawda?
  3. Staminaster – kolejna bardzo dobra nazwa dla wszelkiego rodzaju napojów energetycznych czy sportowych. Możemy sobie wyobrazić na etykiecie atletyczną sylwetkę sportowca, który właśnie dobiega do linii mety, bijąc swój dotychczasowy rekord w maratonie. Ludzie chłoną emocje, a ta nazwa potrafi je wzbudzić.
  4. Powernetic – kolejna, bardzo ciekawa nazwa marki, która zdecydowanie łatwo utkwi w pamięci odbiorców. Może kojarzyć się naszym odbiorcom ze słowem ‘Cybernetic’ i chociaż być może zupełnie niesłusznie, to biorąc pod uwagę rosnącą popularność tej dziedziny, zdecydowanie wyjdzie nam to na plus.
  5. Energyzen – zen to chińsko-japońskie wyrażenie kojarzące się odbiorcom ze spokojem ducha oraz faktem, że nie do końca rozumieją tą ideologię, ale chcieliby się dowiedzieć więcej i ich to interesuje. Jak przekłada się to na rozwój naszej marki? Pozytywnie – ponieważ wzbudzi to ich zainteresowanie i tym samym pozwoli nam wyróżnić się na tle konkurencji.

Dziesięć unikalnych nazw dwuczłonowych na podstawie wyżej wymienionych słów klucz:

  • Stamina Absolute
  • Power Surge
  • Energy Joyous
  • Stamina Reboot
  • Power and Stamina Dynamics
  • Sensual Sway
  • Edgy and Irresistible
  • Sensually Fashionable
  • Endless Fashion
  • Edgy Phoenix

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Tak, jeżeli chcemy czerpać z tego korzyści finansowe i prowadzić działalność gospodarczą, to zarejestrowanie swojej marki będzie koniecznością. Analogicznie – jeżeli nie chcemy, aby ktoś za pół roku nas uprzedził i zarejestrował firmę pod naszą nazwą, warto jest to uwzględnić już na samym początku naszego biznesplanu.

Istnieje wiele szkół, wiele sposobów i jeszcze więcej ekspertów, którzy za konkretną sumę udzielą nam konkretnej odpowiedzi. Jedną rzeczą, która jest często pomijana w poradnikach dla początkujących przedsiębiorców, jest brak obiektywnych kryteriów oceny. Musimy pamiętać, że aby obiektywnie spojrzeć na wady i zalety danych modeli firmowych, musimy zadawać te same pytania.

Nie jest to raczej często spotykana i polecana praktyka, ale znów – zależy, do czego tak naprawdę się odnosimy. Jeżeli jesteśmy osobami rozpoznawalnymi w sieci, prowadzimy na przykład własny blog czy kanał na YouTube, gdzie mamy już solidne grono obserwujących i następnie chcemy wypuścić własną linię odzieży, będąc projektantami i promując ją na podstawie własnej persony – dlaczego nie? Analogicznie, jeżeli jesteśmy na przykład specjalistami w danej dziedzinie, np. lekarzem, który prowadzi własny gabinet oraz oferuje swoje usługi prywatnie – również będzie to bardzo dobry pomysł. Ale jak widzimy, nisza zastosowań dla tego typu nazewnictwa jest raczej ograniczona i tylko my sami będziemy w stanie trafnie odpowiedzieć na to pytanie.

Autor

Metodologia

Jakie kroki podejmujemy, aby wspierać firmy?

  • Kto?
    Mamy zespół doświadczonych autorów:
    Nasz zespół wyspecjalizowanych autorów jest po to, by dzielić się swoją wiedzą i pomagać firmom każdej wielkości podczas rozpoczynania działalności.
  • Dlaczego?
    Oferujemy wartościowe treści:
    Oferujemy więcej niż tylko narzędzie do generowania nazw firm. Nasz zespół ekspertów ma pasję i wiedzę, które wykorzystuje do tworzenia poradników, wiadomości, blogów i filmów mających na celu wsparcie Cię podczas rozpoczynania nowej działalności.
  • W jaki sposób?
    Dzięki dokładnym informacjom:
    Nasz zespół redakcyjny sprawdza każdą informację i wykorzystuje przodujące w branży metody obserwacji, by dostarczać istotne, aktualne statystyki i zalecenia. Nasz wewnętrzny zespół nigdy nie chodzi na skróty podczas pisania tekstów i nie wyręcza się narzędziami AI.
Dowiedz się więcej o naszych wytycznych redakcyjnych.
We use cookies to offer you our service. By using this site, you agree to our: Zobacz politykę cookies