Generator nazw dla podcastu

Masz pomysł na podcast, ale nie na jego nazwę? Wypróbuj generator nazw podcastów – setki propozycji w kilka sekund.

1. Podaj słowa kluczowe dla podcastu

Wpisz słowa kojarzące się z tematyką Twojego podcastu.

2. Wygeneruj pomysły na nazwę podcastu

Porównaj setki pomysłów na nazwę podcastu stworzonych w kilka sekund. Korzystaj z filtrów, by ograniczyć wybór do najtrafniejszych propozycji.

3. Uzyskaj nazwę podcastu

Dokonaj wyboru swojej nazwy podcastu i sprawdź jej dostępność.

Magia podcastów – jak nazwać swój podcast?

Podcast to świetne narzędzie marketingowe, które potrafi zdziałać cuda, jeżeli chodzi o przyciągnięcie odbiorców. Oczywiście pod warunkiem, że umiemy prowadzić podcasty i tworzymy je w ciekawy sposób. Jak jednak podejść do nazywania naszych podcastów, żeby już samym tytułem zaciekawić widza? To właśnie postaramy się przedstawić w tym artykule.

Świetnym narzędziem, które zdecydowanie ułatwi nam wpadnięcie na ciekawą frazę, będzie generator nazw podcastów. Aplikacja podsunie nam wiele świetnych pomysłów, które będziemy mogli zastosować – wystarczy, że podamy kilka przykładowych słów kluczowych, na podstawie których program rozpocznie dla nas „burzę mózgów”. Bardzo dobrym pomysłem będzie uruchomienie narzędzia już na samym początku i zapisanie najciekawszych fraz.

Nazywając swój podcast, musimy przede wszystkim pamiętać o kilku podstawowych rzeczach.

  • Dobra nazwa podcastu jest krótka i trafia w punkt. W niektórych przypadkach, jeżeli temat jest dość skomplikowany, można iść w kierunku dłuższego i bardziej ogólnego nazewnictwa, ale w większości przypadków powinniśmy się trzymać najkrótszej możliwej wersji.
  • Zwróćmy uwagę również na to, że najlepsza nazwa podcastu to taka, gdzie słowo „podcast” nie występuje. Nasi słuchacze wiedzą, czego szukają i co im oferujemy – nie ma potrzeby sztucznie przedłużać nazwy „zapychaczami”.
  • Nie zapomnijmy o kwestii SEO. Jeżeli chcemy, aby nasz podcast był łatwiej dostępny w wyszukiwarce Google czy na innych mediach społecznościowych, warto zastosować jakieś słowo kluczowe, które zwiększy jego zasięg.
  • W zależności od tematyki naszego podcastu, na pewno istnieje jakieś sformułowanie czy słowo, które jest bardzo popularne w obrębie danej niszy. Jeżeli mamy coś takiego, jak najbardziej powinniśmy to umieścić w nazwie naszego podcastu. I nie chodzi tutaj nawet o aspekt SEO, ale o zwrócenie uwagi odbiorców.

Zanim zdecydujemy się na nazwę, postawmy się w roli naszych odbiorców

Bardzo ważną rzeczą, często pomijaną przez twórców podcastów czy innego rodzaju treści, jest punkt widzenia. Każda osoba profesjonalnie zajmującą się zarządzaniem marką na pewno na to zwróci uwagę. Jeżeli sami uczymy się odpowiedniego nazewnictwa, korzystając z narzędzi jak generator nazw podcastów, powinniśmy czerpać pomysły od największych. Musimy pamiętać, że każda dobra nazwa podcastu ma na celu przede wszystkim zainteresowanie odbiorców.

Tworząc podcast i tym samym nazywając go, powinniśmy sobie zadać następujące pytania:

  1. Co sprawia, że mój podcast jest interesujący dla odbiorców? Jaki jest kluczowy punkt mojego podcastu, który można umieścić w tytule i zwiększyć zainteresowanie słuchaczy?
  2. Czy moi odbiorcy do mnie wrócą? Co można było zrobić lepiej, aby zatrzymać słuchaczy oraz który aspekt zadecydował o tym, że zainteresowanie moimi podcastami ciągle rośnie?
  3. Czy treść oraz nazwa mojego podcastu są zgodne z moją osobowością? Jest to bardzo ważny czynnik – w przypadku podcastów nawet istotniejszy niż przy pisaniu. Tworząc treść pisemną, łatwiej jest narzucić sobie pewną narrację, której się trzymamy, nawet jeżeli nie jest ona zgodna z naszą osobowością czy tym, jak zachowujemy się na co dzień. Jeżeli widzowie wyczują, że nie mówimy „od serca” bądź nazwa nie trafia w punkt tego, co chcemy im przekazać – poziom zainteresowania na tym ucierpi.

Tworząc swój podcast, zadbajmy nawet o najmniejsze szczegóły

Pamiętajmy – najlepsza nazwa podcastu to taka, która oddaje istotę naszej pracy. Jeżeli w nasz podcast często wplatamy elementy humorystyczne, czyli na przykład lubimy sobie pożartować i nam to wychodzi, dlaczego mielibyśmy nie nazwać swojego podcastu w formie żartu? Oczywiście, to tylko sugestia i nie jest to praktyka, którą powinniśmy stosować szczególnie często – przede wszystkim dlatego, że liczba dobrych żartów, które faktycznie rozśmieszą bądź zainteresują naszych słuchaczy, jest naprawdę ograniczona. Wpadniemy na jeden czy dwa żarty, których będziemy mogli użyć w tytule naszej pracy, ale nie jest to bardzo praktyczne rozwiązanie. Nie mówiąc już o tym, że generator nazw podcastów pod tym kątem niestety się nie sprawdzi.

Zastanówmy się, jakie najpopularniejsze frazy wśród naszych odbiorców możemy zastosować w tytule podcastu. Postawmy sobie za cel, aby nazwa naszego słuchowiska przyciągała odbiorców oraz przygotowywała ich na najważniejszą część naszego nagrania, jaką chcemy im przekazać. Pamiętajmy również, aby nie nadużywać słów kluczowych pod kątem SEO oraz nie umieszczać ich na siłę. Zgodność z SEO to istotna kwestia, ale unikalna nazwa podcastu, która potrafi zaciekawić odbiorców, nie powinna być tworzona „na siłę”, aby wpasować się w pewne kategorie – powinna brzmieć naturalnie.

Kolejną sprawą, na którą warto zwrócić uwagę, jest to, aby unikać „niejasności”. Najlepsza nazwa podcastu nie powinna być zagadkowa i sprawiać, że widzowie nie wiedzą, o czym będzie mówił nasz podcast oraz czego się z niego dowiedzą. W niektórych sytuacjach takie coś może jak najbardziej wyjść na plus, ale w przypadku podcastów najlepiej postawić sprawę jasno, aby widzowie wiedzieli, czego mogą się spodziewać.

Generator nazw podcastów – przykładowa dwudziestka najlepszych tytułów

Jeżeli dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z podcastami i wybieramy pierwsze nazwy dla swoich nagrań, raczej nie jesteśmy jeszcze do końca zorientowani w całym procesie. Warto zerknąć na konkurencję w obrębie naszej niszy oraz zobaczyć, jak prowadzone oraz nazywane są najpopularniejsze podcasty. Nie chodzi tutaj o to, by kopiować styl bezpośrednio od innych, ale podpatrzeć co najlepiej działa i zastosować to w praktyce. Mając do dyspozycji takie narzędzie jak generator nazw podcastów, wcześniej wymienione wskazówki i do tego sugestie, które podłapiemy od konkurencji, na pewno stworzymy coś unikalnego. Zerknijmy poniżej na kilka przykładowych nazw i zastanówmy się, co sprawia, że jest to dobry wybór na trafną nazwę podcastu.

Przykładowe fajne nazwy na podcast

  1. You Are Wrong About… – świetna nazwa, która z pewnością sprawi, że jako słuchacze będziemy zastanawiać się nad tym, co autor ma nam do przekazania. Jeżeli jest to na przykład podcast o polityce, możemy go nazwać „You Are Wrong About Politics!” lub „You Are Wrong About Beards!”, jeżeli jest to podcast o brodach. Oczywiście, jeżeli wybieramy taką nazwę, to nie możemy mówić zupełnie nie na temat – przekażmy naszym słuchaczom coś, czego nie wiedzą i odpowiednio to uargumentujmy.
  2. The Art of Life – jeżeli prowadzimy podcast w obrębie „life coachingu” lub po prostu chcemy podzielić się ze swoimi widzami czymś o życiu (np. naszymi własnymi doświadczeniami lub wnioskami, do których doszliśmy), będzie to naprawdę dobry wybór.
  3. Love It Or Leave It – wiele osób prowadzących podcasty lubi również dzielić się swoimi przemyśleniami na temat miłości. Warto zwrócić uwagę, że tytuł jest dość ogólny i możemy go użyć również do innej tematyki. Jest to jednak „silny” tytuł, który trafia w punkt oraz potrafi przyciągnąć odbiorców.
  4. Think Fast, Act Faster – kolejna bardzo fajna nazwa na podcast. Raczej łatwo ją zapamiętać i dodatkowo może nas również zmotywować. Jeżeli tematyka naszego podcastu jest zgodna z tego typu tytułem, to jak najbardziej warto go zastosować. Kombinacji oczywiście jest wiele, ale doskonale wiemy, o co chodzi – silny przekaz.
  5. The Second Million – jeżeli nasz podcast obejmuje tematykę finansową i mówimy na przykład o tym, jak zarobić swój drugi milion, albo opowiadamy jakąś historię w stylu „from Rag to Riches”, to tego typu tytuł podcastu z pewnością pomoże nam przyciągnąć słuchaczy.

Jak widzimy, wymyślenie fajnej nazwy na podcast nie jest takim trudnym zadaniem. Szczególnie jeżeli do dyspozycji mamy takie narzędzia jak generator nazw podcastów. Większym problemem jest jednak wpadnięcie na tytuł, który jednocześnie będzie zgodny z naszą osobowością i tym, jak przedstawiamy swój content widzom, a także samą tematyką tego, o czym opowiadamy naszym słuchaczom.

Jeżeli tematyka naszego podcastu jest mocno związana z naszą personą, to możemy pokusić się nawet o nazywanie swoich podcastów własnym imieniem, np. „Przygody Adama w Hondurasie”. W takim przypadku warto również bezpośrednio przedstawiać swoją opinię w twierdzący sposób w samym tytule podcastu, np. „Najważniejsze w życiu jest szczęście”. To drugie jest świetnym sposobem na przyciągnięcie szerszego grona widzów, co jest bardzo pomocne, gdy dopiero raczkujemy w temacie podcastów i potrzebujemy zebrać widzów. Odniesienia do samego siebie czy swojej marki to również bardzo dobry sposób, ale raczej dla osób przynajmniej średniozaawansowanych. Powinniśmy mieć już zbudowane jakieś grono widzów, zanim obierzemy tę strategię.

Trzy dobre nazwy na podcast w języku polskim

W przypadku wybierania nazwy na podcast różnica między językiem polskim a angielskim delikatnie się zaciera. Co można przez to zrozumieć? Jeśli chodzi o podcasty, to możemy je nazywać tak naprawdę jak tylko chcemy – dłużej lub krócej, przechodząc do sedna problemu lub omijając kompletnie główny wątek podcastu.

Możliwości są o wiele większe niż w przypadku nazw sklepów, kanałów na YouTube czy blogów. Tutaj najlepiej optować za krótkim nazewnictwem – oczywiście nie jest to sine qua non, ale z reguły jest to poprawny tok myślenia. W tym przypadku bardziej skomplikowana gramatyka naszego ojczystego języka ma po prostu mniejsze znaczenie.

Drugą sprawą jest istotność samej nazwy. Mówiąc wprost – inaczej będziemy podchodzić do nazwy naszej firmy, na podstawie której zamierzamy zbudować swoją markę i będzie ona miała bardzo duży wpływ na całościowy rozwój naszego biznesu, a inaczej do nazwy jednego z wielu podcastów, które nagrywamy.

Przechodząc jednak do sedna, poniżej przedstawiamy trzy przykłady nazw na podcast w języku polskim wraz z krótkim opisem.

  1. „Wszystkie rzeczy, o których powinniśmy wiedzieć” – bardzo ogólna nazwa, którą możemy zastosować do wielu podcastów. W zależności od tematyki naszego nagrania oraz charakteru kanału może to być strzał w dziesiątkę lub kompletny niewypał.
  2. „Jak zapanować nad głodem” – ciekawa nazwa, którą możemy zastosować zarówno w branży fitness, jak i przy wielu innych tematach. Ogranicza nas tak naprawdę wyłącznie wyobraźnia, ale możemy być pewni, że jeżeli przekazywany przez nas content pasuje do tej nazwy, to zaciekawi ona widzów.
  3. „Uświadom sobie, że…” – nazwa, która zdecydowanie potrafi zapaść w pamięć i zachęcić słuchaczy, aby jednak pomimo swoich obiekcji odpalili ten podcast i zapoznali się z tym, co twórca ma im do przekazania. Jak się domyślamy – ciężko o tematykę, do której ta nazwa może nie pasować. Ograniczeniem jesteśmy tutaj my sami (jako twórcy) oraz to, czy pasuje ona do charakteru naszych treści.

Może i nieunikatowe, ale wpadające w ucho nazwy na podcast – przykładowa dziesiątka

Dobranie idealnej nazwy na podcast z pewnością nie jest łatwym zadaniem. Pomimo że przysługuje nam tutaj więcej elastyczności pod względem nazewnictwa w porównaniu z blogami czy sklepami, przyciągnięcie słuchaczy to umiejętność, nad którą trzeba pracować. Korzystając z takich narzędzi jak generator nazw podcastów, z pewnością zdobędziemy wiele pomysłów, ale niestety nie da nam to gotowych rozwiązań. Poniżej przedstawiamy dziesięć interesujących nazw, które warto wziąć pod uwagę jako wskazówkę podczas tworzenia własnego tytułu.

  1. The Truth Radio
  2. The Soccer Diaries
  3. How To Make Podcasts
  4. Everything You Need To Know About Cars
  5. Not Just Politics
  6. The Last Piece of The Puzzle
  7. How To Freelance 101
  8. Exploring Vietnam
  9. Anything Is Doable
  10. Universal Rules of Cooking Meat

Jak zobaczymy na podstawie powyższych przykładów – prawie wszystkie nazwy nawiązują bezpośrednio do tematu podcastu. Jest to o wiele lepszy sposób na zainteresowanie słuchaczy niż tworzenie nazw ogólnych, które nie dają żadnych konkretnych informacji odnośnie do naszego contentu. Oczywiście, jeżeli mamy już zbudowane pokaźne grono odbiorców oraz operujemy w obrębie ściśle określonej niszy, ta zasada będzie miała mniejsze znaczenie. Jeżeli jednak dopiero zaczynamy swoją przygodę oraz zamierzamy pokrywać więcej niż jedną wąską dziedzinę, ważne jest, aby komunikować słuchaczom przedmiot dyskusji bądź jej kluczowy punkt.

Skąd wiem, że nazwa mojego podcastu jest dobra?

Stosując wszystkie powyższe wskazówki, nie ma szans, że nazwa nie będzie wystarczająco dobra! Bądź co bądź, musimy pamiętać, że ciężko jest stwierdzić, czy jedna nazwa jest lepsza od drugiej bez znajomości kontekstu. Możemy powiedzieć, że na przykład ta nazwa jest zbyt ogólna i przez to gorzej wypada od tej drugiej. Co jeśli jednak twórca podcastu nagrywa regularnie, ma spore grono słuchaczy i kontynuuje przez dłuższy czas jeden wątek? Możemy również przyczepić się do długości – w końcu krótsze nazwy są lepsze, prawda? Istnieje takie przekonanie, że nazwa powinna być krótka, trafiać w punkt oraz zainteresować odbiorców. Oczywiście, jest to prawda, ale zupełnie inaczej wygląda podejście do tworzenia nazw blogów bądź nazw użytkownika w mediach społecznościowych, a nazywania swojego podcastu.

Najważniejszą rzeczą, o której koniecznie musimy pamiętać, jest to, aby nazwa naszego podcastu podobała się nam samym. W końcu to my jesteśmy twórcami treści, jest to nasz podcast i to my najlepiej wiemy, co chcemy widzom przekazać oraz w jaki sposób. Warto jest jednak zwrócić uwagę na kilka najważniejszych wskazówek.

  • Nie kopiujmy nazw innych podcastów – dzięki narzędziom jak generator nazw podcastów naprawdę nie trzeba tego robić.
  • Zastrzeżmy nazwę swojego podcastu.
  • Zadbajmy o to, aby nasza nazwa użytkownika (naszego kanału) odzwierciedlała tematykę naszych podcastów. W ten sposób właśnie stajemy się rozpoznawalni.
  • Dobrze jest personalizować swoje nazwy, ale jeśli nie jesteśmy jeszcze odpowiednio wypromowani, lepiej nie umieszczać swojego imienia lub przezwiska w nazwie podcastu.
  • Zadbajmy o optymalizację SEO. W przypadku tytułów podcastów ma to o wiele większe znaczenie niż w przypadku nazw projektów czy blogów.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Jeżeli nazwa danego podcastu nie jest zastrzeżona, to oczywiście można. Nie jest to jednak polecana praktyka – tworząc podcasty, chcemy być przede wszystkim oryginalni. Jeżeli operujemy w obrębie tej samej niszy, co ktoś, od kogo kopiujemy i mamy wspólnych widzów, to na pewno im się to nie spodoba. Bardzo dobrze jest sugerować się pomysłami innych, ale na tym powinniśmy zakończyć.

Tak, to bez wątpienia genialne narzędzie jest zupełnie darmowe dla każdego. Ponadto jest bardzo proste w użyciu – wystarczy, że podamy interesujące nas frazy i możemy rozpocząć burzę mózgów. Mamy tutaj również kilka naprawdę użytecznych funkcji, dzięki którym możemy między innymi ustawić interesującą nas tematykę, a także liczbę wyrazów oraz słów. Jeżeli potrzebujemy dobrej nazwy podcastu, ale nie wiemy, jak zacząć – to narzędzie na pewno nam pomoże.

Bardzo często zadawane pytanie, na które niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi. To my sami musimy zdecydować, czy będzie to dla nas miało zastosowanie. Generalnie nie poleca się personalizowania nazw podcastów, jeżeli nie jesteśmy wystarczający rozpoznawalni. Jeśli jesteśmy na samym początku swojej podcastowej przygody i dopiero budujemy grono obserwujących, w większości przypadków lepiej wyjdziemy, skupiając się na tematyce naszej treści.

Autor

Metodologia

Jakie kroki podejmujemy, aby wspierać firmy?

  • Kto?
    Mamy zespół doświadczonych autorów:
    Nasz zespół wyspecjalizowanych autorów jest po to, by dzielić się swoją wiedzą i pomagać firmom każdej wielkości podczas rozpoczynania działalności.
  • Dlaczego?
    Oferujemy wartościowe treści:
    Oferujemy więcej niż tylko narzędzie do generowania nazw firm. Nasz zespół ekspertów ma pasję i wiedzę, które wykorzystuje do tworzenia poradników, wiadomości, blogów i filmów mających na celu wsparcie Cię podczas rozpoczynania nowej działalności.
  • W jaki sposób?
    Dzięki dokładnym informacjom:
    Nasz zespół redakcyjny sprawdza każdą informację i wykorzystuje przodujące w branży metody obserwacji, by dostarczać istotne, aktualne statystyki i zalecenia. Nasz wewnętrzny zespół nigdy nie chodzi na skróty podczas pisania tekstów i nie wyręcza się narzędziami AI.
Dowiedz się więcej o naszych wytycznych redakcyjnych.
We use cookies to offer you our service. By using this site, you agree to our: Zobacz politykę cookies