Generator nazw domeny

Przyciągnij odbiorców dzięki generatorowi nazw domen! Stwórz nazwę i sprawdź dostępność domeny w jednym miejscu.

1. Podaj słowa kluczowe dla swojej domeny

Wybierz wyrazy opisujące Twoją domenę.

2. Przeglądaj pomysły na nazwę domeny

Generator, dzięki sztucznej inteligencji, stworzy dla Ciebie mnóstwo trafnych nazw domen. Użyj filtrów, by skrócić listę propozycji.

3. Zarejestruj domenę

Przeglądaj propozycje nazw, sprawdzaj dostępność i zarejestruj swoją domenę już teraz.

Jak stworzyć dobrą nazwę dla domeny?

Wybór skutecznej nazwy dla domeny to bardzo ważny krok w kształtowaniu brandingu firmy. Nazwa powinna być w miarę prosta i łatwa do wymowy oraz zapamiętania, ponieważ ułatwi to potencjalnym klientom jej zapamiętanie, a także pomoże w marketingu szeptanym. 

Generator nazw to narzędzie, które pomoże Ci w stworzeniu i wyborze oryginalnego tytułu dla Twojej domeny.

20 pomysłów na nazwę domeny

Jeśli nie jesteś do końca przekonany, że nasz generator nazw domen jest w stanie zaproponować naprawdę dobre pomysły, spójrz na przykłady, które stworzyliśmy z jego pomocą. Poglądowe nazwy zostały stworzone z myślą o różnych branżach.

  • FitX
  • OdysseyTravel
  • Blog Organiczny
  • HotPrzepisy
  • WegeBlog
  • Recipezilla
  • Gainz
  • Centrum Sportu
  • Zdrowy Crew
  • Ogniste Przepisy
  • Bloom Riding
  • Focus Fitness
  • Podróże Grande
  • KetoBlog
  • VegeLunch
  • Stajnia Galileo
  • Ketozoid
  • NatureMind
  • Turystyka Ninja
  • KetoZone

5 kroków do stworzenia oryginalnej nazwy domeny

Poniżej przedstawimy Ci krok po kroku proces tworzenia skutecznej marketingowo nazwy:

  • Postaw na prostotę

Miej na uwadze, że nazwa Twojej domeny powinna być możliwie nieskomplikowana, jak i prosta w wymowie – w końcu będzie Ci na rękę, jeśli klienci będą w stanie zapamiętać Twoją stronę, a także opowiedzieć o niej swoim znajomym. Im dłuższa będzie nazwa domeny, tym trudniej będzie użytkownikowi zachować ją w pamięci i do niej powrócić. Postaw zatem na prostotę.

  • Sprawdź brzmienie nazwy

Przy wyborze nazwy ważne jest również jej brzmienie. Jeśli masz już jakieś pomysły, to spróbuj wypowiedzieć je na głos, zdystansować się i odpowiedzieć sobie na pytania: czy ta nazwa dobrze brzmi? Czy jest prosta w wymowie i łatwa do przeliterowania?

Pamiętaj, że Twoi klienci mogą chcieć przekazać Twoją domenę znajomym, więc jeżeli będzie brzmiała zbyt skomplikowanie, to marka niepotrzebnie straci na popularności.

  • Unikaj symboli, cyfr i nadmiaru polskich znaków

Nazwy zawierające symbole i cyfry czasem wyglądają dobrze, jednak przysparzają wielu problemów, jeśli chodzi o ich wymowę. Podobnie sprawa wygląda w przypadku polskich znaków diakrytycznych – nie możesz ich zawrzeć w nazwie domeny. Przykładowo, wdzięcznie brzmiące słowo „chrząszcz” w domenie będzie zmienione na „chrzaszcz”, a po wypowiedzeniu na głos zupełnie straci swój wydźwięk i sens. Klient niekoniecznie będzie wiedział, co autor miał na myśli, wybierając akurat taką nazwę.

  • Pamiętaj o słowach-kluczach!

Dobrze dobrane słowa-klucze to dźwignia dla zasięgów Twojej witryny, szczególnie jeśli nazwa nie kojarzy się jednoznacznie z Twoją działalnością, tylko jest nieco bardziej finezyjna. 

Skorzystaj z Google Keywords Plannera i wyszukaj najpopularniejsze słowa dla swojej branży. Pomoże Ci to w wypozycjonowaniu strony internetowej w wyszukiwarce Google, a co za tym idzie – zwiększeniu zasięgów. Im lepszych słów-kluczy użyjesz, tym Twoja domena zyska wyższą pozycję pośród wyszukiwań i więcej osób ją zobaczy.

  • Upewnij się, że Twoja domena jest oryginalna

Często zdarza się, że firmy mają zastrzeżone znaki towarowe. Mogą podjąć kroki prawne, jeśli jakaś domena, nawet niekoniecznie związana z ich branżą, wykorzystuje zbyt podobnie brzmiące hasła. To nie są przyjemne sytuacje, dlatego warto się upewnić, że nazwa, na którą się decydujesz, nie jest już przez kogoś używana i opatentowana.

Wszystko, co musisz wiedzieć o rejestracji domeny

Podjąłeś już decyzję o tym, by Twoja firma istniała w sieci oraz posiadała własną stronę internetową. Co robić dalej?

Przede wszystkim skorzystaj z generatora nazw domen, żeby wybrać najciekawsze pomysły na tytuł dla strony. Jeżeli zaznaczysz pasek „sprawdź dostępność domeny”, od razu będziesz mieć jasność, czy hasło, które Cię interesuje, jest wolne, czy może ktoś już je zajął.

Jeżeli szukasz nazwy domeny dla Twojego biznesu, to zalecam upewnienie się, że żadna firma nie zastrzegła już danej frazy jako swojego znaku towarowego. Szybkie sprawdzenie tego może oszczędzić Ci wielu problemów prawnych w przyszłości, z którymi na pewno nie chcesz się mierzyć już na samym początku prowadzenia firmy.

Dostępność domeny

Jeśli masz już upatrzoną nazwę dla swojej domeny, koniecznie upewnij się, że jest ona dostępna. Możesz to łatwo zrobić za pomocą naszej strony. Kiedy wejdziesz w generator nazw, ujrzysz wyszukiwarkę dostępności haseł, za której pomocą sprawdzisz, czy interesująca Cię fraza z wybraną końcówką jest dostępna. Jeśli wybrana przez Ciebie nazwa jest wolna, możesz ją bardzo łatwo zakupić bezpośrednio z poziomu naszej strony.

Jeśli okazałoby się, że wybrana przez Ciebie nazwa strony już jest przez kogoś używana, zawsze możesz skorzystać z naszego generatora. Narzędzie stworzy dla Ciebie tysiące nowych propozycji, spośród których z łatwością wybierzesz coś dla siebie.

Wybrana nazwa domeny jest już zajęta – co zrobić?

W obecnych czasach, kiedy większość biznesów podlega procesowi cyfryzacji, znalezienie wolnej domeny staje się coraz trudniejsze.

Jeżeli nazwa Twojej firmy jest prosta i odnosi się wprost do specyfiki Twojej firmy – np. masz pasiekę i po prostu słowem „Pasieka” chcesz nazwać swoją firmę – będziesz mieć nie lada problem, żeby znaleźć wolną domenę. Z pewnością wiele osób posiadających pasieki miało podobny pomysł. W takiej sytuacji mogę zaproponować dwa rozwiązania:

Skorzystaj z innych końcówek niż .pl lub .com

Powszechnie wiadomo, że TLD (top-level domain – z ang. domeny najwyższego poziomu) to bardzo dobry wybór dla większości firm ze względu na to, że są one znane odbiorcom i łatwe do zapamiętania. Co więcej, jeśli klient będzie znał nazwę firmy i zechce znaleźć jej stronę internetową, to z pewnością w pierwszej kolejności spróbuje ją wpisać z końcówką .pl lub .com, żeby ją zlokalizować.

Właśnie z powodu ich popularności, wiele domen o tych końcówkach będzie zajętych albo wystawionych na sprzedaż po wysokiej cenie.

Na szczęście zbiór TLD jest naprawdę spory, więc poza klasycznymi końcówkami, jak .pl czy .com, masz jeszcze do wyboru inne, mniej powszechne, ale tańsze domeny:

  • .biz – końcówka typowa dla stron biznesowych, ale sprawdzi się też dla sklepów internetowych.
  • .me – idealna końcówka dla stron promocyjnych, portfolio lub usług konsultingowych.
  • .info – kojarzy się ze stronami informacyjnymi, sprawdzi się dla gazet i dzienników internetowych, a także dla usług związanych z edukacją.
  • .net – skrót od słowa „internet”, bardzo uniwersalna końcówka, często wykorzystywana przez firmy związane z branżą technologiczną.
  • .org – skrót od słowa „organization”, często stosowana przez organizacje pozarządowe, fundacje i wszelkiego rodzaju stowarzyszenia. 
  • .co – to skrót od „company” (z ang. firma), „commerce” (z ang. handel), końcówka często stosowana przez przedsiębiorstwa i sklepy internetowe. Wybierając ją, trzeba mieć na uwadze, że będzie myliła się użytkownikom z dużo popularniejszą końcówką .com.

Rozważ modyfikację nazwy

Jeśli nie chcesz zmieniać swojej domeny, masz już zarejestrowaną firmę o nazwie „Pasieka”, a popularne domeny z tym hasłem są już zarejestrowane, to możesz rozważyć dodanie do nazwy zaimka lub przymiotnika. Oto kilka przykładów, jak taki zmodyfikowany tytuł może wyglądać:

  • Nasza Pasieka
  • Moja Pasieka
  • Pasieka Rodzinna
  • Pasieka Kowalskiego
  • Pasieka Wołomińska
  • Kwitnąca Pasieka

Jak widzisz, możesz w tym przypadku stworzyć zaimek od miejscowości, w której znajduje się Twoja pasieka, jak i od swojego nazwiska lub po prostu dołączyć przymiotnik, który kojarzy się z pszczelarstwem i produkcją miodu. Jeśli zabraknie Ci inspiracji, możesz posiłkować się generatorem pomysłów na nazwę domeny. Pozwoli Ci to sprawdzić, czy wybrana przez Ciebie fraza jest wciąż dostępna pod interesującą Cię końcówką.

Rejestracja domeny – w kraju czy za granicą?

Przed ostateczną decyzją o wyborze nazwy domeny i jej końcówki, koniecznie odpowiedz sobie na pytanie, czy chcesz, aby trafiała ona do odbiorców w Polsce, czy może Twoimi klientami mają być mieszkańcy innego kraju? A może celujesz od razu w rynek globalny?

Jeżeli Twoja działalność będzie skierowana do osób z Polski, to nazwa domeny w języku polskim będzie optymalnym wyborem – podobnie jak popularne w kraju końcówki, takie jak .pl, .biz albo .org, które sprawdzą się ze względu na swoją popularność.

Inaczej sprawa wygląda w sytuacji, w której chcesz, aby Twoim głównym gronem odbiorców byli mieszkańcy na przykład Niemiec – wtedy najlepiej wybrać nazwę domeny w języku niemieckim, żeby była zrozumiała i łatwa do zapamiętania dla lokalnej ludności. Także końcówki TLD dla kraju będą inne – najpopularniejsza z nich to .de, ale świetnie sprawdzi się też międzynarodowa końcówka .com. Pamiętaj, że generator nazw domen jest dostępny w wielu różnych językach, dlatego chcąc stworzyć za jego pomocą hasło dla niemieckiej strony, możesz to zrobić, zmieniając język na niemiecki w górnej części witryny.

A co jeśli celujesz w rynek globalny? Najlepszym wyborem będzie prosta, angielska nazwa, kojarząca się z branżą, w której operuje Twoja firma, a odpowiednimi końcówkami będą te o najszerszym zasięgu, jak .com, .net lub .org.

Przy wyborze domeny warto zwrócić również uwagę na „markotwórcze” trendy i rozważyć, czy w przyszłości firma nie rozrośnie się na tyle, że z rynku lokalnego wejdzie na globalny. Dobrze myśleć o tym już na samym początku, ponieważ zbyt długa nazwa (szczególnie w języku lokalnym) może być trudna do zapamiętania dla globalnych kontrahentów. Dodatkowo prościej będzie stworzyć krótkie hasło będące nazwą zarezerwowaną przez naszą markę, a w wypadku skalowania biznesu na rynek międzynarodowy i tworzenia stron internetowych w poszczególnych krajach, dodawać tylko odpowiednie końcówki. Weźmy na przykład Toyotę, która na rynku polskim operuje na stronie toyota.pl, a na niemieckim – toyota.de.

„Markotwórcze” domeny – co je wyróżnia?

„Markotwórcze” nazwy to takie, które nie oznaczają nic innego niż konkretną markę, do której się odnoszą. Przykładem mogą być np. Microsoft, Toyota albo Auchan. Są one krótkie, proste i łatwe do zapamiętania.

Te domeny wyróżniają się na tle innych stron internetowych właśnie ze względu na tę cechę. 

Jaki jest klucz, by stworzyć taką nazwę?

Wymaga to słowotwórczej zabawy, ponieważ nazwa musi być wyrazem, który jeszcze nie zaistniało w żadnym słowniku. Tworząc taką frazę, trzeba mieć na uwadze, żeby była ona możliwie krótka, łatwa do przeliterowania i zapamiętania.

Świetnym przykładem „markotwórczej” nazwy jest Spotify. Przyjrzyjmy się jej nieco dokładniej. Słowo „Spotify” powstało z połączenia dwóch angielskich wyrazów: spot (z ang. zauważać) i identify (z ang. rozpoznawać). Sama nazwa jest bardzo chwytliwa, łatwa do zapamiętania, a także słowa, z których jest stworzona, wiążą się z funkcjonalnością aplikacji – rozpoznawaniem muzyki, a dla artystów publikujących tam swoje utwory – możliwością bycia zauważonymi przez nowych odbiorców.

Dlaczego warto zarejestrować własną domenę?

Własna domena współcześnie jest niezbędnym elementem do zaistnienia w sieci. Jest wizytówką w Internecie, która pozwala osobom zainteresowanym zapoznać się z naszą działalnością. Posiadanie spersonalizowanej strony www to nie tylko świetne rozwiązanie dla firmy, ale także dla twórców internetowych, artystów, konsultantów i freelancerów.

Własna domena dla odbiorców jest sygnałem, że mają do czynienia z profesjonalną instytucją lub osobą, a także jest ona cennym źródłem informacji o oferowanych usługach. To świetnie narzędzie marketingowe, które zwiększa widoczność w sieci.

Na polskim rynku popularnym końcówkami, których używają konsultanci, freelancerzy i artyści dla swoich domen, są: .me, .guru i oczywiście .pl.

Analiza nazw popularnych domen

Adidas

Tej marki z pewnością nie trzeba nikomu przedstawiać. To przodujący producent odzieży i obuwia sportowego na światowym rynku. Nazwa firmy pochodzi od imienia jej twórcy – Adolfa Dasslera. „Adi” to zdrobnienie od imienia Adolf, zaś „Das” to pierwsze trzy litery nazwiska Dassler – razem tworzą nazwę „Adidas”.

Dzięki swojej oryginalnej nazwie firma nie miała problemu z rejestracją domeny. Warto też zwrócić uwagę, że ze względu na nieoczywisty zapis, firma wykupiła domeny „addidas.com” i „adiddas.com”, które przekierowują użytkownika do właściwej strony marki.

Jest to świetny zabieg, ponieważ znając najpopularniejsze błędy w nazwie, firma dba o to, żeby użytkownik, który się pomyli, mimo wszystko trafił na odpowiednią stronę.

Zabieg ten chroni także przed konkurencją, która mogłaby nazwać swoją firmę bardzo podobnie i promować swoją działalność na popularności już istniejącego Adidasa.

M&M’s

To marka kolorowych drażetek czekoladowych, które znane są na całym świecie. Nazwa powstała jako skrót od nazwisk jej założycieli – Forresta E. Marsa Seniora i Bruce’a Murriego. Symbolu „&” oznacza „and” (z ang. i).

Przy rejestracji domeny firma zdecydowała się na usunięcie z symbolu „&”, zostawiając samo mms.com, co mocno uprościło adres i sprawiło, że jest łatwiejszy do wpisania i przeliterowania lub podyktowania.

Dodatkowo zmiana wpłynęła na korzyść marki, ponieważ „mms” zdaniem klientów przypomina dźwięk, jaki wydaje człowiek, kiedy je coś smacznego.

Milka

Milka to jedna z najpopularniejszych w Europie marek zajmujących się produkcją czekolady. Jej nazwa jest kombinacją dwóch niemieckich słów: „milch” (z niem. mleko) i kakao. Połączenie pierwszych sylab każdego z nich w jedno słowo tworzy wyraz „Milka”.

Jeżeli chodzi o rozwiązanie kwestii domenowej, to firma posiada stronę milka.de dla rynku niemieckiego i drugą, globalną domenę – milka.com, która jest przeznaczona dla rynku globalnego.

Canon

To japońskie przedsiębiorstwo specjalizujące się w technologii obrazowania, produktach optycznych, a także produkcji rozwiązań do druku i fotografii. Jego nazwa pochodzi od buddyjskiej bogini miłosierdzia, której japońskie imię to Kannon. Canon to po prostu jego zangielszczona wersja.

Firma ta w oryginalny sposób rozwiązała kwestię swojej witryny – posiadają jedną główną domenę canon.com, która służy jedynie jako przekierowanie do konkretnych subdomen krajowych.

Dlaczego nasz generator nazw dla domeny jest najlepszy na rynku?

Jakość usług jest naszym priorytetem, dlatego nie spoczniemy, dopóki nie będziemy mieli pewności, że jest ona na najwyższym możliwym poziomie. Ciągle udoskonalamy nasze narzędzie, aby działało jak najlepiej.

Ulepszanie naszego generatora jest możliwe, ponieważ każdego dnia zbieramy informacje od użytkowników, którzy z niego korzystają. Feedback traktujemy zawsze poważnie. Wyciągamy wnioski i na ich podstawie ulepszamy nasze narzędzie na bieżąco.

Nasz generator jest wyposażony w wiele opcji filtrowania wyników, które w dużym stopniu ułatwiają ich przeglądanie. Te filtry to między innymi licznik słów oraz możliwość wyboru nazw rymujących się czy zawierających aliteracje. Wybrane wyniki możesz sobie zapisać, aby później do nich wrócić i wybrać najlepszą propozycję.

Kolejnym elementem, który wyróżnia nasze narzędzie, jest możliwość sprawdzenia dostępności domeny o wybranej nazwie. Jeśli jest wolna, można ją łatwo kupić dzięki przekierowaniu na stronę hosta.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Najlepszą praktyką jest zakupienie domeny w momencie, kiedy jest się już zdecydowanym na nazwę. Rynek domen jest bardzo dynamiczny. Codziennie wiele osób kupuje i sprzedaje domeny, dlatego nigdy nie ma gwarancji, że upatrzona dzisiaj domena dalej będzie w sprzedaży nawet za kilka dni. To, że nie ma się jeszcze gotowej strony internetowej, nie stoi na przeszkodzie, aby zakupić domenę. Możesz umieścić na swojej witrynie informację, że strona jest jeszcze w budowie, a także dodać logo swojej firmy jako zapowiedź. Jeśli ktoś odwiedzi Twoją stronę, będzie wiedział, że firma o danej nazwie już istnieje i właśnie jest w trakcie tworzenia swojej witryny, a to już marketing.

Słowa-klucze są bardzo ważnym elementem każdej strony internetowej. Wspomagają jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych, a co za tym idzie – wpływają na jej widoczność i liczbę odwiedzin. Dlaczego są ważne? Ponieważ osoby, które są zainteresowane jakimś tematem, wpisują w wyszukiwarkę słowa związane z dziedziną. Na przykład, jeżeli ktoś chce się dowiedzieć czegoś o malowaniu, być może wyszuka takie wyrazy, jak: „malowanie”, „pejzaż”, „farby akwarelowe” lub podobne frazy kluczowe, aby znaleźć interesujące go rezultaty. Czy słowa-klucze muszą być zawarte w nazwie domeny? Nie jest to konieczne. Wiele domen, które pozycjonują się wysoko, wcale nie ma słów-kluczy typowych dla swojej branży w nazwie, a często ich tytuł w ogóle nie kojarzy się z dziedziną. Frazy kluczowe warto umieszczać w tekście na stronie, a przy wyborze nazwy warto postawić na przykład na jej unikatowość i markotwórczość.

Domeny od Google są zdecydowanie najbezpieczniejszymi w Internecie. Wynika to z tego, że Google jest jedną z największych firm technologicznych na świecie, więc bardzo dba o bezpieczeństwo i prywatność swoich użytkowników, zatrudniając w tym celu najlepszych ekspertów z całego świata. Domeny od Google cieszą się ogromną popularnością i zaufaniem. Są szczególnie polecane osobom, które chcą wystartować ze swoją działalnością online, ponieważ gwarantują bezpieczeństwo.

Autor

Metodologia

Jakie kroki podejmujemy, aby wspierać firmy?

  • Kto?
    Mamy zespół doświadczonych autorów:
    Nasz zespół wyspecjalizowanych autorów jest po to, by dzielić się swoją wiedzą i pomagać firmom każdej wielkości podczas rozpoczynania działalności.
  • Dlaczego?
    Oferujemy wartościowe treści:
    Oferujemy więcej niż tylko narzędzie do generowania nazw firm. Nasz zespół ekspertów ma pasję i wiedzę, które wykorzystuje do tworzenia poradników, wiadomości, blogów i filmów mających na celu wsparcie Cię podczas rozpoczynania nowej działalności.
  • W jaki sposób?
    Dzięki dokładnym informacjom:
    Nasz zespół redakcyjny sprawdza każdą informację i wykorzystuje przodujące w branży metody obserwacji, by dostarczać istotne, aktualne statystyki i zalecenia. Nasz wewnętrzny zespół nigdy nie chodzi na skróty podczas pisania tekstów i nie wyręcza się narzędziami AI.
Dowiedz się więcej o naszych wytycznych redakcyjnych.
We use cookies to offer you our service. By using this site, you agree to our: Zobacz politykę cookies