Generator nazwy produktu

Wygeneruj nazwy dla produktu poniżej.

Poradnik wybierania nazwy dla produktu

Cześć, tutaj Ashley, ekspert brandingu. Wytłumaczę ci, jak wybrać idealną nazwę dla swojego produktu.

Dlaczego wybór odpowiedniej nazwy dla produktu jest istotny? Idealna nazwa zwiększa sprzedaż produktu oraz pomaga rozwijać twoją markę. To szansa na pomysłowe i energiczne opisanie produktu, które przyciąga uwagę twojej grupy docelowej i wywołuje pozytywne skojarzenia. Odpowiednia nazwa powinna przede wszystkim dobrze prezentować twój produkt i nawiązywać do wizerunku twojej marki.

Proste nazwy ograniczają potencjał rozwijania wizerunku marki. Weźmy za przykład producenta luksusowej czekolady o nazwie “Double Dark”. Może lepszą nazwą byłoby “Darker than Night” (ang. ciemniejsza niż noc)? Nazwa wciąż jest opisowa, ale mniej dosłowna. Wywołuje skojarzenia z czymś innym, tajemniczym i zmysłowym. Firmy, którym udaje się wybrać ciekawe i kreatywne nazwy, łatwiej zdobywają zaufanych klientów.

Poradnik wybierania nazwy dla produktu nie tylko pomoże ci nie tylko z nazwą. Przyjrzymy się celom twojej marki oraz grupie docelowej, przeanalizujemy rynek i konkurencję. Na koniec podzielę się moimi wskazówkami na wybieranie nazwy i inspiracjami na nazwę produktu.

Jak stworzyć świetną nazwę dla produktu?

Przy wyborze odpowiedniej nazwy dla produktu powinieneś zwrócić uwagę na kilka czynników. Opisaliśmy ten proces krok po kroku.Twoim głównym celem jest sprzedanie swojego produktu. Zastanów się, czy wybrana nazwa ci w tym pomoże i postaw się na miejscu swojej grupy docelowej. Czy nazwa wyróżnia się na tle konkurencji? Co sprawia, że twój produkt jest inny, wyjątkowy? Właśnie to powinieneś zakomunikować poprzez nazwę.

Czy nazwa dobrze opisuje twój produkt lub odnosi się do twoich innych produktów i marki? Oczywiście, klienci chętniej wybierają produkty, których przeznaczenie jest dla nich jasne. Jeśli wybierzesz zupełnie losową nazwę, musisz polegać na wizerunku swojej marki, żeby przekonać klientów do zakupu. Jeśli twoja marka jest rozpoznawalna i zajmuje się produktami takimi jak samochody i komputery, np. Ford czy HP, to nie powinien być problem. Jednak jeśli twoja pozycja na rynku nie jest tak silna, to właśnie nazwa produktu będzie pierwszą rzeczą, przez którą klienci poznają twoją markę. Dlatego warto wybrać ciekawą i precyzyjną nazwę.

Czy nazwa wzbudza zaufanie do marki? Twoja marka i produkt powinny promować i rozwijać wizerunek twojej firmy, a tym samym wzbudzać zaufanie i lojalność klientów, dzięki którym twoja firma będzie się rosnąć i sprzedawać produkty.

Rożnica między nazwą firmy i nazwą produktu

Nazwa firmy i produktu powinny oddziaływać na siebie nawzajem, powinny być podobnie ukierunkowane i realizować podobne cele.Kilku firmom udało się zrobić to tak skutecznie, że granice między produktem a marką się zacierają. Pomyśl o Google. To marka, firma. Ich głównym produktem jest Google Chrome. Jednak Google to o wiele więcej niż tylko Chrome, niektóre z ich produktów to Google Adwords, Google Docs, Google Analytics, Google Maps, Gmail. To jasne, że wszystkie te produkty należą do tej samej marki.

Mimo to istnieje wyraźna różnica między marką a produktem. Nazwa produktu powinna być opisowa, skupiać się na sprzedaży produktu i jednocześnie wpasowywać się w wizerunek marki. Z kolej nazwa firmy powinna być skierowana na emocje i oczekiwania klientów oraz odnosić się do wszystkich produktów.

Google to krótka, wyrazista nazwa. Słowo nie ma jasnego znaczenia, ale odnosi się do wizerunku nazwy. Pochodzi od głowa googol, które oznacza 10 do potęgi setnej. Z kolei nazwy produktów, jak Google Maps, opisują ich funkcje.

Zmiana nazwy produktu

Rozwój produktu wiąże się z tworzeniem jego nowych wersji. Przy wyborze nazwy możesz skorzystać z jednej z dwóch strategii.Strategia pierwsza: nie zmieniaj nazwy. Często robią to producenci samochodów, np. istnieje wiele wersji Forda Focus. Pierwszy model był prostym hatchbackiem, ale dzisiaj Focus to wszystko od sedanów po samochody sportowe.

Druga strategia to wybranie kompletnie nowej nazwy dla nowej wersji produktu. Świetny przykład to Nintendo Wii, którego poprzednikami było N64 i GameCube.

Kiedy klienci widzą produkt o zbliżonej nazwie, oczekują lekko zmienionej, ale wciąż podobnej wersji. Najnowsze Fordy Focus znajdziesz w wersjach SEL, Titanum, RS, Se Sedan. Każda z tych nazw wskazuje na drobne różnice między produktami. Z kolei powtórzona nazwa daje gwarancję jakości. Co więcej, klienci oczekują ulepszeń od nowych wersji produktu.

Kiedy klienci widzą nową nazwę, oczekują nowego produktu z nowymi funkcjami. Nowe produkty są bardziej ryzykowne niż kolejne wersje, jednak można na nich więcej zyskać. Może na przykład oznaczać lepszą jakość i większe zadowolenie klientów.

PlayStation to przykład firmy, która zdecydowała się na tworzenie kolejnych generacji produktu. Gracze oczekują podobnego produktu z ulepszeniami i nowymi funkcjami. Z kolei Nintendo wypuściło konsole do gier o różnych nazwach. Inne nazwy, jak np. N64 i Wii, oznaczają nowe doświadczenia i funkcje. Zmiana nazwy sygnalizuje diametralne różnice między produktami.

10 wskazówek na wybranie nazwy produktu

W tej części zaprezentuję moje wskazówki na wybranie nazwy dla produktu.

1. Opisz produkt: Najłatwiejszym sposobem na wybranie nazwy produktu jest precyzyjne opisanie jego funkcji. Niektóre firmy zrobiły to tak skutecznie, że nazwa produktu stała się równoważna z samym produktem. Świetnym przykładem jest firma Bubble Wrap (folia bąbelkowa). Folia bąbelkowa została stworzona przez Seal Air Company i objęta znakiem towarowym. Kolejnym przykładem jest Jet Ski od Kawasaki Heavy Industry. W angielskim tej nazwy używa się w odniesieniu do skuterów wodnych.

2. Stwórz nazwę, którą łatwo przeliterować i wypowiedzieć: Kiedy pisownia nazwy nie jasna, produkt ciężko znaleźć w sieci. Ludzie często nie decydują się na natychmiastowy zakup. Przed zakupem muszą się zastanowić, zdobyć więcej informacji. Jednak jeśli nie wiedzą, jak przeliterować nazwę, nie znajdą produktu i nie kupią go. Co więcej, jeśli nazwę ciężko wypowiedzieć, nie opowiedzą o produkcie znajomym, a ty stracisz szansę na marketing szeptany.

3. Połącz słowa: Możesz stworzyć chwytliwą i precyzyjną nazwę produktu przez połączenie słów, które są związane z twoim produktem. Świetnym przykładem jest Minipresso od Wacaco. Minipresso to mały, przenośny ekspres do espresso. Nazwa to połączenie słów “mini” i “espresso”.

4. Stwórz nazwę, którą łatwo zapamiętać: Długie nazwy ciężko zapamiętać. Oczywiście, łatwiej sprzedać produkt, który od razu przyciąga uwagę. Istnieje kilka metod na stworzenie łatwej do zapamiętania nazwy, np. aliteracja. PayPal jest dobrym przykładem. Przez powtórzenie litery “P” nazwa łatwo wpada do głowy. Dodatkowo nazwa opisuje usługi serwisu: łatwiejsze i przyjemniejsze płatności (ang. pal – kolega).

5. Postaw na metaforę: Wybranie unikalnej nazwy, która opisuje twój produkt, może być trudne, chyba że twój produkt jest zupełnie wyjątkowy. Zastanów się, czy możesz opisać swój produkt metaforycznie. Pomyśl o Fordzie Mustang. Przy pomocy metafory Fordowi udało się idealnie odnieść skojarzenia związane z mustangiem do samochodu.

6. Akronimy (skróty): Akronim to świetny sposób na skrócenie długiej opisowej nazwy produktu i stworzenie krótkiego i chwytliwego słowa. Musisz jednak być ostrożny i upewnić się, że wybrany akronim jest łatwy do zapamiętania. Na przykład, nikt nie zapamięta skrótu “RDPEF”. Akronim powinien być krótki i łatwy do wypowiedzenia, jak ABBA.

7. Użyj czasownika: Użycie czasownika do opisania produktu może pomóc ci w stworzeniu nazwy, która jest łatwa do zapamiętania. Weźmy za przykład iPod Touch czy iPod Shuffle. Czasowniki “touch” i “shuffle” opisują wyjątkowe funkcje produktu, dzięki czemu łatwo je zapamiętać. Niektórym firmom udało się nawet zamienić nazwę ich produktu w czasownik. “Wygooglować” oznacza wyszukać w internecie. Najlepiej sprawdza się to w przypadku słów, które nie mają innego znaczenia, jak Skype czy Shazam.

8. Zastanów się, jakie emocje chcesz wywołać: Dobra nazwa produktu powinna budzić emocje w klientach. Pomyśl o Huggies (ang. hug – przytulić). To pieluchy, ale nazwa sugeruje, że to coś więcej. Większość ludzi lubi się przytulać, a szczególnie lubi przytulać słodkie dzieci. Dzięki nazwie firmie udało się zaprezentować raczej odrzucający produkt jako coś słodkiego i przyjemnego.

9. Pomyśl o swoim rynku: Jaka jest twoja grupa docelowa? Kto ma kupić twój produkt? Zastanów się, co interesuje twoją grupę docelową. Jeśli tworzysz skomplikowane technologie dla konkretnej niszy, możesz wybrać zastanawiającą nazwę. Na przykład, Neospectra to produkt związany ze spektrometrią, skierowany do działów naukowych dużych przedsiębiorstw. Nazwa jest naukowa i opisuje funkcje produktu. Raczej nie przyciągnęłaby uwagi przeciętnego klienta. Jeśli to możliwe, postaraj się poznać opinie przedstawicieli twojej grupy docelowej.

10. Wypróbuj nazwę: Przekonaj się, czy twoja nazwa spełnia swoje zadanie. Sprawdź, jak prezentuje się w twoim katalogu czy na stronie internetowej. Pasuje do twojej marki czy dziwnie się prezentuje? Wypowiedz ją na głos, w zdaniu. Czy brzmi dobrze i odpowiada ci?

Inspiracje na nazwy produktów

Dalej potrzebujesz pomocy w wyborze idealnej nazwy dla produktu? Oto kilka pomysłów, które pomogą ci zacząć.

Zacznij od stworzenia listy ze słowami kluczowymi i pomysłami, które wpadają ci do głowy, kiedy myślisz o swoim produkcie. Podziel wymyślone słowa i wyrażenia na kategorie.Teraz użyj swojej wyszukiwarki. Poznaj synonimy, antonimy oraz ciekawe wyrażenia i stwórz listę z odpowiednimi słowami kluczowymi i pomysłami.

Kiedy twoja lista jest gotowa, spróbuj łączyć słowa i pomysły. Pamiętaj o wskazówkach z naszego artykułu. Wypróbuj nasz generator nazw i wygeneruj tysiące pomysłów na nazwę produktu. Wystarczy, że wpiszesz swoje słowa klucze, a automatycznie otrzymasz listę z tysiącami kombinacji.

Powiedzmy, że jesteś producentem narzędzi ogrodowych i wypuszczasz nowy produkt, rodzaj dmuchawy do liści. Tak mniej więcej może wyglądać twoja lista:

  • Liść
  • Dmuchawa
  • Ogród
  • Kwiat
  • Ogrodnictwo
  • Ogródek
  • Praca
  • Trawa
  • Kwiat
  • Czysty
  • Usuń

Jak sprawdzić znaki towarowe i zarejestrować produkt

Jeśli wybrałeś nazwę dla swojego produktu, rozważ zastrzeżenie jej znakiem towarowym. Dzięki temu zapobiegniesz powielaniu twoich pomysłów i podkradaniu klientów.

Zacznij od sprawdzenia znaków towarowych. W ten sposób przeszukasz internet, żeby sprawdzić, czy ktoś już nie używa danej nazwy.

Może się okazać, że nazwa jest zajęta i musisz użyć innej.

Możesz przeszukać bazę znaków towarowych i jeśli twoja nazwa jest wolna, zarejestrować ją w EUIPO (jeśli jesteś w Europie) lub w USPTO (jeśli jesteś w Stanach Zjednoczonych).

Rejestracja znaku towarowego online kosztuje od 275$ do 325$. Czas oczekiwania na odpowiedź wynosi zazwyczaj 6 miesięcy, więc warto zająć się tym jak najszybciej. Zostaniesz poproszony o informacje na temat rodzaju produktu, daty pierwszego użycia i elementów projektu, które chcesz zastrzec.

Jeśli masz więcej pytań lub nie jesteś pewny, czy twój znak towarowy jest wolny, możesz poprosić o radę odpowiedniego prawnika lub rzecznik patentowego.

Metodologia

Jakie kroki podejmujemy, aby wspierać firmy?

  • Kto?
    Mamy zespół doświadczonych autorów:
    Nasz zespół wyspecjalizowanych autorów jest po to, by dzielić się swoją wiedzą i pomagać firmom każdej wielkości podczas rozpoczynania działalności.
  • Dlaczego?
    Oferujemy wartościowe treści:
    Oferujemy więcej niż tylko narzędzie do generowania nazw firm. Nasz zespół ekspertów ma pasję i wiedzę, które wykorzystuje do tworzenia poradników, wiadomości, blogów i filmów mających na celu wsparcie Cię podczas rozpoczynania nowej działalności.
  • W jaki sposób?
    Dzięki dokładnym informacjom:
    Nasz zespół redakcyjny sprawdza każdą informację i wykorzystuje przodujące w branży metody obserwacji, by dostarczać istotne, aktualne statystyki i zalecenia. Nasz wewnętrzny zespół nigdy nie chodzi na skróty podczas pisania tekstów i nie wyręcza się narzędziami AI.
Dowiedz się więcej o naszych wytycznych redakcyjnych.
We use cookies to offer you our service. By using this site, you agree to our: Zobacz politykę cookies